Bilgi Bankası
ARAYÜZDEN EKSTRA ALAN AÇMA
Gönderen Kaan SAPOGLU on 23.07.2018 09:27

ARAYÜZDEN EKSTRA ALAN AÇMA

A. TEXT BİR ALAN AÇMA

 

Logo crm web arayüzden alan tanımlamak mümkün ama bu ekstra alanları istediğniz yere taşıyamazsınız,ekstra alan tab ı olmayan bölümlerde sayfanın en altına gelir.istediğniz yere taşımak için aynı alanı arayüzde verdiğiniz aynı isimle model editörden de oluşturmalısınız.

 

 

Örnek oluşturması açısından string tipinde (karakter girebileceğiniz) basit bir alan tanımı yapalım.

 

eksfield1

eksfield2

 

Ad kısmı yazılımın veritabanında tuttuğu isimdir. Bu ismi verirken lütfen İngilizce karakter kullanınız. Başlık ise arayüzde gözükecek ismidir.

eksfield6

Eğer kolon olarak ta gözükmesini istiyorsanız listede ön değer olarak görünür kutucuğunu da işaretleyiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra ‘kaydet ve kapat ‘ ile kaydediniz. Sonra log off olup IIS restart yapınız.Tekrar giriş yaptığınızda firmaà firma ekle dediğinizde eklemek istediğiniz ekstra alan yeni firma ekleme formunda ekstra alanlar kısmının altına gelmiş olacaktır.

eksfiels7

 

eksfields8

Formda istediğiniz bir yere bu alanı taşımak isterseniz arayüzden oluşturduğunuz bu alanı , aynı başlık ismi ve model editörde id ismi ile eşleşecek isim ile oluşturunuz.Örnek olarak bu alanı model editörden de oluşturalım istediğimiz başka bir yere taşıyalım;

Model editör açın, BO model altından MT_Firm üzerine gelin ve altında yer alan ownmember dan add member diyin.

moed3

Arayüzden açtığınız alan isminin aynısını ıd kısmına yazınız (ad=FirmaTestAlan)

eksfield9

  

eksfield10

 

Sonra MT_Firm üzerine gelin sağda açılan panelde detailview a tıklayın.Detailview kısmına geldiğinizde aşağı doğru genişletin.Items e sağ tık add à propertyeditor dedikten sonra aynı alan ismini yazınız

eksfield11

 

eksfield12

 

eksfield13

 

Sonra ıtems kapatın, altında yer alan layout 1 kere tıklayın. Sağ tarafta açılan panel üzerine gelip sağ tıkàcustomize layout seçtiğinizde aşağıdaki ekran gelir

  

eksfield14

Oluşturduğunuz ekstra alan verdiğiniz başlık ismi ile gözükür. Tutup sürükleyerek istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

eksfield15

Sürükleyip bıraktıktan sonra sol da en üstte save butonu ile kaydediniz. Aksi takdirde yaptığınız işlemler silinir. Sonra eğer açıksa crm den çıkınız ve IIS restart yapınız. Model editörden her alan oluşturduğunuzda bu işlemi mutlaka yapınız.

Açtığınız alan aşağıdaki gibi gözükür

eksfield16

 B- TARİH TİPİNDE  ALAN AÇMA

Tarih seçebileceğiniz bir alan eklemek isterseniz aşağıdaki adımları takip ediniz:

eksfield1

eksfield2

 

Sonra gelen ekrandaki bilgileri düzgün bir şekilde doldurunuz

 

tarih1

 

Alanlara gerekli bilgileri girip kaydet ve kapar dedikten sonra programdan çıkınız ve ııs restart yapınız. Programa tekrar giriş yaptığınızda firmalar kısmına yeni firma ekle butonuna bastığınızda görünen ekstra alan tabının altında açmış olduğunuz alan gözükecektir.

 

tarih3

Eğer burada değilde firma oluşturuken gelen firma bilgileri ekranında görmek isterseniz modeleditor den bu alanı açmalısınız.

  

 C- TEXT TİPİNDE SEÇMELİ DEĞER ALANI AÇMA

     Daha önce anlatıldığı gibi ekstra alan bölümünden yeni ekstra alan açma butonuna basınız. sonrasında gelen ekranı aşağıdaki gibi doldurunuz.

odemesekli1

 

Kaydet ve kapat --> programdan çıkış --> ııs restart --> tekrar giriş --> teklifler e yeni teklif dediğnizde ekstra alan tabında aşağıdaki gibi açtığınız alanın gözükmesi gerekir.

 

odemesekli2

 

(0 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
CAPTCHA Doğrulama 
 
Lütfen resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için gereklidir.

Powered by Chip Computer